Blog

Lista słów łączników niezbędna dla ucznia

Mam nadzieję, że mimo tego, co dzieje się wokół nas, wszyscy jesteście w doskonałym zdrowiu!?

Wiem, że wykorzystujecie ten czas pandemii na naukę z dziećmi. Być może więc przyda Wam się mała pomoc.Tym razem dotyczy pisania prac pisemnych – esejów, streszczeń lub rozprawek. A konkretnie słów i wyrażeń przejściowych – tak zwanych łączników.

Łączniki dla wielu dzieci w wieku szkolnym prawdziwa pięta achillesowa. Nawet ci uczniowie, którzy mają znakomitą wyobraźnię i nie mają problemu z przelewaniem swoich myśli na papier, nie zawsze potrafią sprawnie się nimi posługiwać. Dlatego przygotowałam dla Was listę 170 słów i wyrażeń przejściowych – łączników.
Słowa i frazy przejściowe są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy, aby praca pisemna czy kompozycja literacka była logiczna, czytelna i spójna.

Łączniki zwykle działają najlepiej, gdy są używane do łączenia jednego akapitu z drugim. Zwykle więc znajdują się na początku akapitu, chociaż można ich użyć w dowolnym miejscu, gdy jest to potrzebne.

Łącznikami nie można zastąpić dobrej organizacji tekstu, ale pomagają one w łatwiejszym i jaśniejszym pisaniu, zachowując stały, spójny przepływ myśli, od jednego akapitu do drugiego.
Ponieważ w pracach pisemnych, w których uczniowie nie używają lub używają niewielu łączników występują nagłe wprowadzania nowych informacji bez podkreślenia relacji między nimi, może się zdarzyć że nauczyciele mają problem ze śledzeniem myśli piszącego. A to się nierzadko przekłada na oceny 

Przeczytaj przykłady poniżej. Pierwsze zdanie nie zawiera łącznika.
„Będziemy tu jeszcze kilka dni, aby móc nacieszyć się słońcem i wodą. Zostajemy dłużej, ponieważ nie chcemy przegapić festiwalu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.”

A teraz ta sama treść z użyciem łącznika:
„Będziemy tu jeszcze kilka dni, aby móc nacieszyć się słońcem i wodą. Innym powodem, dla którego zostajemy dłużej, jest to, że nie chcemy przegapić festiwalu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Czy już rozumiesz dlaczego słowa przejściowe są tak ważne?

Poniżej znajdziesz kompletną listę słów i wyrażeń przejściowych/łączących. Ich poprawne użycie sprawi, że każdy tekst stanie się bardziej czytelny. Słowa bądź wyrażenia przejściowe nadają wypowiedziom logicznego tonu. Odgrywają ważną rolę w prawidłowym przekazie informacji, ponieważ pomagają w przejściu z jednej myśli do drugiej. Są niezwykle przydatne w pisaniu wypracowań oraz esejów.

Lista może stanowić dla Ciebie świetną ściągawkę podczas pisania prac na język polski oraz w przygotowaniach do matury. Powodzenia!

Tu pobierzesz listę 170 łączników: https://e-akademiarodzicow.pl/lista-slow-przejsciowych/…