Blog

Zabawy w sylaby

Nauka przez zabawę

Badania pokazują już bez cienia wątpliwości, iż nasze digitalne dzieci mają coraz gorsze wyniki we wszelkiego rodzaju testach językowych. Dla nich nauka przez zabawę może być świetną alternatywą, aby te zdolności w sposób przyjemny i bez wysiłkowy trochę „podkręcić”. Spróbujcie gry w karty “Sylaby”– obiecuję, że ani Wy, ani dzieci nie będziecie się nudzić 😊

Pisałam Wam już jakiś czas temu, że nauka czytania sylabami jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem, by dziecko, zaczęło czytać dynamicznie całe słowa. Sylaby są  dużo łatwiejsze do odczytania dla dziecka, niż głoski.  Metoda czytania sylabami, przynosi najczęściej szybkie efekty, a to z kolei zbawiennie wpływa na dziecka motywację, podnosi samoocenę i wiarę we własne możliwości.

 

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko potrzebowałoby również ćwiczeń związanych z sylabami zamkniętymi, możesz skorzystać natychmiast z zestawu 600 sylab, które możesz wydrukować i wyciąć: https://e-akademiarodzicow.pl/kursy/pdf-600-sylab-do-druku-dla-dzieci-z-dysleksja-i-rozpoczynajacych-nauke-czytania/

Karcianka rządzi!

Jeśli jesteś ze mną już od jakiegoś czasu i masz w domu „Naukę czytania”, z pewnością wiesz, że staram się sprawić, by nauka czytania stała się dla Was fajna, lekka i  przyjemna. Właśnie dlatego wraz wyd. Nasza Księgarnia stworzyliśmy karciankę, która jest świetnym uzupełnieniem ćwiczeń z książki. Lub po prostu niezależną od książki, zabawą rozwijającą zdolność szybkiej syntezy oraz zdolności językowych dzieci.

Karty do gry “Sylaby”. Agnieszka Łubkowska, Nasza Księgarnia

Bawię się z moimi uczniami  kartami już od kilku miesięcy i muszę  powiedzieć, iż efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Nawet te dzieci, które mają ogromne problemy z nauką czytania, a z takimi pracuję najczęściej, naprawdę kochają te karty!

Elastyczne zasady i dużo radości

Cała gra składa się z dwóch talii kart i propozycji  czterech zabaw z dziećmi. Zabawy podzielone są na dwa poziomy trudności w zależności od stopnia zaawansowania. W pierwszej talii znajduje się 55 kart z sylabami, w drugiej 55 kart ze spółgłoskami – łącznie 110 kart. Grafika kart nawiązuje do ilustracji z „Nauki Czytania”.

W łatwej wersji układamy wyłącznie rzeczowniki w mianowniku, w liczbie pojedynczej lub mnogiej. W wersji bardziej zaawansowanej można układać słowa we wszystkich formach, dlatego gra staje się jeszcze bardziej interesująca, nawet dla starszych dzieci, które doskonale radzą sobie z czytaniem, oraz rodziców. „Sylaby” są skonstruowane tak, by cała rodzina miała przyjemność z gry!

Jednym z proponowanych przez nas wariantów gier jet  ROZSYPANKA. Polega ona na ułożeniu jak największej liczby wyrazów w wyznaczonym czasie. Możemy też zwiększać lub zmniejszać trudność zadania poprzez ilość użytych do gry kart sylab. Karty mogą być również ułożone rewersem do dołu lub do góry.

W kartach mamy jokery! Gdy dziecko wylosuje jokera, wierz mi, musi się nieźle wysilić, aby wymyślić jakieś słowo. To wspaniale stymuluje jego zdolności językowe.

Przy użyciu sylab można też zagrać w SYLABOWE MAKAO. Tą wersję lubię najbardziej, bo nadaje się świetnie do gry  nawet z mniejszymi dziećmi. Dziecko ma tyle czasu ile potrzebuje na tworzenie słów. I ma wielką szansę na wygraną. Bo tu zwycięstwo zależy nie tylko od zasobu słownictwa, ale też od zestawu kart jaki dostajesz, czyli od farta! A więc każde dziecko ma szansę uczciwie wygrać w nią z dorosłymi, co często ma miejsce😊.

Zabawa zabawą, ale…

Karty do gry “Sylaby” . Agnieszka Łubkowska, Nasza Księgarnia

…. współtworząc tę grę moim celem było to, aby miała ona trochę wolorów edukacyjnych. Wy również łatwo zaobserwujecie,  że dzięki grze dzieciaki łatwo zapamiętują nowe słowa, z którymi nie miały dotąd styczności. Często dopytują się o ich znaczenie. Ponadto coraz szybciej „sklejają” sylaby w słowa.  Wielu moich uczniów dzięki kartom „zaskoczyło” z czytaniem i składanie sylab przestało im się kojarzyć z mozolną pracą. Dziś na hasło „gramy w sylaby” reagują radośnie i entuzjastycznie 🙂

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko potrzebuje ćwiczeń związanych z sylabami zamkniętymi, możesz skorzystać z zestawu 600 sylab, które są gotowe do wydrukowania i wycięcia. W materiale tym znajdziesz również instrukcje jak pracować z dzieckiem, aby nauczyć je sylab: https://e-akademiarodzicow.pl/kursy/pdf-600-sylab-do-druku-dla-dzieci-z-dysleksja-i-rozpoczynajacych-nauke-czytania/