Blog

Jak kształtować skuteczność u dzieci?

Biała książka, jak uczyć skuteczności siebie i innych.

Przyznaję, że słowo „efektywność” lub „skuteczność” kojarzyło się mi się do tej pory z biznesem. Na pewno nie z dziećmi! A tu proszę bardzo – ponad 500 stron wyczerpującego poradnika dla nauczycieli i rodziców jak nauczyć dzieci bycia skutecznym.

Książka, w bardzo przystępny sposób opisuje 16 elementów skuteczności, które można podzielić na 4 filary: Myślenie, Współpraca, Aktywność oraz Wytrwałość.
Każdy rodzic znajdzie tu mnóstwo przykładów gier, zabaw, materiałów i pomysłów, które rozwijają cechy i kompetencje składające się na skuteczność.
Pewien rodzic zapytał mnie niedawno: „ Ale po co męczyć dzieci kształtowaniem dodatkowych kompetencji gdy i tak są wystarczająco przeciążone”? Czy Tobie również przemknęło przez głowę takie pytanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. To tak, jakby ktoś zadał pytanie po co dziecku sukces? Skuteczność to przecież nic innego jak sprawne realizowanie swoich zamierzeń czyli odnoszenie większych i mniejszych sukcesów. A sukcesy w dzieciństwie decydują o całym dalszym życiu dziecka, kształtują jego stabilną, pozytywną samoocenę, która ma wpływ na każdą dziedzinę jego życia.

Czy widzisz oczami wyobraźni grupę dzieci wybiegających ze szkoły? Tak, są wśród nich przyszli prezydenci, sportowcy, spełnieni artyści, ludzie, którzy zmieniają nasz świat ?
A my mamy na to wpływ tu i teraz. Między innymi dzięki takim pozycjom. Dziękuję bardzo autorowi za wnikliwie i serio podejście do tematu. Te dziesiątki dziesiątki ćwiczeń i rozwiązań kształtujących jedną z najważniejszych dla nas wszystkich umiejętności posłużą jako inspiracja przez wiele miesięcy i lat zarówno rodzicom jak i edukatorom. Życzę Wam owocnej lektury! ?

Tytuł: Jak uczyć skuteczności siebie i innych, autor: Michał Czakon, wyd.: Centrum Dobrego Wychowania.