Blog

8 zabaw na świeżym powietrzu stymulujących pracę mózgu

Dziecko siedzi na dworze na trawie i trzyma w rękach wyrwane z ziemi rośliny.

Wakacje jeszcze trwają. To wspaniały czas, aby w sposób łatwy i przyjemny zadbać o harmonijny rozwój dziecka, które przez ostatnich 10 miesięcy siedziało „uziemione” bądź w szkolnej ławce, bądź przy biurku, odrabiając lekcje.

Rozwój dziecka to nie tylko ciągłe powiększanie „magazynu” z wiadomościami czyli ciągłe uczenie się z książek.  Aby rozwijało się harmonijnie pod względem intelektualnym, emocjonalnym i motorycznym, potrzebuje stymulacji intelektualnej (tu znajdziesz bezpłatny ebook z ćwiczeniami poprawiającymi koncentrację dzieci) oraz aktywności ruchowej i świeżego powietrza jak powietrza 🙂

Ile ruchu dla dziecka?

Specjaliści zajmujący się psychologią rozwoju zalecają dzieciom w wieku szkolnym intensywny ruch przez godzinę do półtorej w ciągu dnia. Jest to niezbędne aby dziecko prawidłowo funkcjonowało w szkole, gdyż wiele obszarów mózgu jest pobudzanych i rozwija się właśnie podczas zabaw ruchowych. A te obszary z kolei mają wpływ na wiele umiejętności niezbędnych w szkole. Takich oczywistych jak koordynacja ręka-oko, prawidłowy czy bez wysiłkowy chwyt długopisu, rysowanie czy trzymanie się linii. I tych nieoczywistych  jak koncentracja, stabilność emocjonalna, dobry nastrój czy motywacja do zadań umysłowych.

Nawet z pozoru najprostsza zabawa może pomóc Twojemu potomkowi rozwinąć się intelektualnie i emocjonalnie. Właśnie dlatego, przygotowałam dla Ciebie zestaw 8 zabaw na wakacje, które świetnie wpływają na mózg twojego dziecka i stymulują jego pracę.  Większość z tych pomysłów możesz wykorzystać przez cały rok, nie tylko latem.

Slackline

Slackline poprawia koncentrację i koordynację dzieci
Chłopcy chodzą po linie

Zabawa ta, to  po prostu chodzenie po taśmie o szerokości 2,5 cm (dla początkujących do 5 cm),  rozwieszonej najczęściej pomiędzy drzewami w parku czy ogrodzie. Taśma ma długość od 4 do 15 metrów i jest rozpięta na niewielkiej wysokości. Jest to zabawa dla dzieci i dorosłych zazwyczaj uprawiana w parkach i ogrodach. Ale, co ciekawe, bardzo często bywa wykorzystywana jako wzbogacenie treningu sportowców. Na niej właśnie trenują równowagę i koordynację narciarze, snowboardziści, biegacze i alpiniści. Coraz  chętniej stosowana jest przez instruktorów jogi do poprawienia koncentracji i cierpliwości. Taśma jest niezwykle łatwa do zainstalowania, nawet przez jedną osobę, a korzyści dla dziecka ogromne.  Czego uczy Slackline? Na pewno cierpliwości, ponieważ jako jeden z nielicznych sportów wymaga wielkiego spokoju i opanowania emocji.  Pod tym względem jest to szczególnie polecane nadpobudliwym dzieciom oraz młodzieży.

Dzięki nieustającemu skupianiu się na kontrolowaniu własnego ciała znakomicie uczy koordynacji ruchowej. Po za tym ćwiczenia Slackline są coraz częściej zalecane przez fizjoterapeutów jako forma rehabilitacji znakomicie nadająca się do korygowania wad postawy;  postaw skoliotycznych oraz jako zajęcia wspomagające lub zastępujące gimnastykę korekcyjną. Dzięki temu polecany jest wszystkim, a w szczególności dzieciom które spędzają za dużo czasu przed komputerem lub w pozycjach siedzących.

Ale Slackline przede wszystkim uczy dzieci skupienia i równowagi. Jest to nieustające ćwiczenie balansu, które poprawia nasze zdolności motoryczne oraz propriocepcji czyli zmysłu orientacji.

Ta zabawa świetnie działa w przypadku dzieci, które mają zaburzenia przetwarzania sensorycznego –  boją się ruchu i wysokości czy czują dyskomfort w zatłoczonych miejscach lub też poszukują wrażeń sensoryczno – zmysłowych i  prezentują nadmierną aktywność ruchową.

Zamki na piasku

Jeśli wybierasz się ze swoim dzieckiem nad morze lub jezioro z piękną plażą, to koniecznie zbudujcie razem zamek z piasku!
Tworzenie takich konstrukcji pobudza nie tylko zdolności manualne dziecka, ale także rozwija jego kreatywność. Taki rodzaj zabawy daje prawdziwą radość z budowania! Podczas niej Twoje dziecko nauczy się koncentracji oraz skupienia.  Będzie musiało również dokładnie obserwować i pozna w praktyce podstawowe zasady praw fizyki. Ponadto budowanie zamków z piasku ma również dobroczynny wpływ na wyobraźnię przestrzenną.

Formowanie konstrukcji z piasku pozwoli Twojemu dziecku na rozwinięcie umiejętności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i zręczności. Zabawa na plaży wpłynie na korzystnie na rozwój jego inteligencji.  Pamiętajmy, że wszystkie czynności, w których zaangażowane są dłonie rozwijają mózg, stymulując powstawanie nowych połączeń między neuronami. A szczególnie, co być może wyda Ci się zaskakujące, mają wpływ na prawidłowy rozwój mowy.

Wianki i korale

Kolejna propozycja jest świetnym sposobem na urozmaicenie weekendowego wypadu za miasto – na wieś czy do lasu. Zanim rozpoczniecie wspólne tworzenie wianków lub korali,  musicie wcześniej zebrać odpowiednie materiały. Na łąkach znajdziecie polne kwiaty, a chociażby pod drzewami jarzębiny naturalne i piękne, czerwone korale. Jest to zatem dobra okazja do poznania kilku nowych gatunków roślin. Z kolei zaplatanie wianków czy tworzenie naszyjników wymaga od dzieci dużej precyzji. Uczy je cierpliwości i koncentracji, ale także pobudza zmysły estetyczne oraz artystyczne.

Jeśli mamy sprawne ręce, potrafimy wykonać większość czynności, co sprawia, że jesteśmy dużo bardziej niezależni od innych. Niewiele osób wie, jak ważna jest sprawność rąk w rozwoju mowy. Precyzyjne ruchy dłoni pobudzają bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek mowy. Dlatego specjaliści zalecają pracę nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji kiedy występują problemy z mową u dzieci. Poza tym na dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka. Dlatego też ich sprawność ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu.

Gry zręcznościowe – jenga, bierki

Na rynku dostępnych jest wiele gier zręcznościowych, które rozwijają mózg dziecka. Sięgnięcie po jedną z nich, to znakomity pomysł na interesujące spędzenie deszczowego, wakacyjnego dnia.  Zarówno jedna, jak i druga rozgrywka posiada bardzo proste reguły, a jest niezwykle wciągająca. Dzięki tego typu grze dziecko musi odpowiednio się skupić, a także uczy się wykonywania precyzyjnych oraz świadomych ruchów. Ważnym elementem jest również wyrabianie postrzegania przestrzennego czy umiejętności oceny odległości. Podobno warto wychowywać dzieci na zwycięzców, ale zdolność do radzenia sobie z porażkami jest tak samo ważna. Możemy więc grając w gry ze swoimi dziećmi, uczyć je przegrywać, co w przyszłości zaprocentuje odpornością psychiczną, tak ważną w dążeniu do celu!

Wywołuję wojnę!

Może pamiętasz tę zabawę jeszcze ze swojego podwórka? Do jej przeprowadzenia potrzeba co najmniej 4 uczestników oraz płaskiego terenu, po którym można wyraźnie rysować patykiem lub kredą. Na początku należy wytyczyć koło i podzielić je na równe części. Każda z części stanowi jedno państwo, którego władcą jest jedno dziecko. Uczestnicy rozpoczynają grę stojąc na swoim terytorium. Dziecko, które wygrało losowanie zaczyna zabawę poprzez wypowiedzenie formułki: Lemoniada, oranżada, wywołuję wojnę przeciwko… i podaje nazwę kraju, a następnie rzuca patyk, jak najdalej się da. Władca państwa wywołanego do wojny goni patyk, a reszta stara się uciec w tym czasie jak najdalej od niego. W momencie chwycenia patyka dziecko krzyczy STOP. Wybiera jedną z osób (kraj), przeciwko któremu chce wywołać wojnę, a następnie musi ocenić i określić odległość w krokach od niego, po czym wykonać dokładnie tyle ruchów. Na końcu jeśli jest w stanie dotknąć przeciwnika patykiem, to odbiera mu część terytorium, a jeśli nie jest, to traci swoje na jego rzecz. Terytorium odbiera się stojąc na swoim obiema nogami i zarysowując część przeciwnika. Osoba, która utraci całe swoje pole odpada z gry.

Zabawa Wywołuję wojnę uczy strategicznego myślenia, poprawia kondycję oraz koordynację ruchową, a także pozytywnie wpływa na umiejętność związaną z prawidłową oceną odległości. Ponadto cała rozgrywka toczy się na zewnątrz, a jak wiadomo ruch na świeżym powietrzu to świetny sposób na dotlenienie mózgu.

Gra w gumę

Kiedyś najpopularniejsza obok trzepaka zabawa z dziecięcych podwórek.

Potrzebujesz wyłącznie gumy lub elastycznej linki o długości ok. 4 metrów i minimum 3 chętnych do gry osób. „Guma” polega na przeskakiwaniu w różnych konfiguracjach pasków liny, która po każdej sekwencji podciągana jest coraz wyżej. Gra w gumę stymuluje mózg ucząc go oceniać odległość i wysokość, a także odpowiednio koordynować ruchy swojego ciała. Ponadto poprawia skoczność i wzmacnia stawy. Zabawa z gumą to także okazja do nauki łapania oraz utrzymywania równowagi, która związana jest z funkcjonowaniem m. in. błędnika.  Ponadto rozwija mięśnie i “zmusza” obie półkule do współpracy. I doskonale wpływa na poprawę dużej i małej motoryki, potrzebnej później do nauki pisania i czytania.

Rzutki

Tarcza to przedmiot, który łatwo umieścisz na płocie czy na drzewie. Gra w rzutki kojarzy się często z zabawą w pubie, dlatego być może nie jest do końca ceniona jako wartościowa zabawa dla dzieci. A to błąd! Zabawa ta wspaniale poprawia koordynację ręka-oko, która jest niezbędna w każdym aspekcie życia. Ponadto w czasie gry dziecko musi liczyć punkty, co świetnie wpływa na automatyzację liczenia w głowie na podstawowym poziomie.  Gra w rzutki wymaga dużego skupienia, a więc świetnie trenuje zdolność skupiania uwagi. Ponadto jest całkiem niezłym ćwiczeniem fizycznym – gdy Twoje dziecko gra w rzutki przez godzinę musi wielokrotnie  podchodzić do tarczy, aby zebrać strzałki, a jego ramię wykonuje ogromną pracę!

Badminton

Uprawianie sportów rakietowych ma ogrom zalet dla rozwoju psychomotorycznego dziecka. Ale Twoje dziecko wcale nie musi uprawiać takiego sportu wyczynowo! Możecie po prostu grać w kometkę!  A można w nią grać zarówno w dużym pomieszczeniu zamkniętym jak i na świeżym powietrzu. Badminton przede wszystkim poprawia koordynację ręka-oko, wspaniale poprawia kondycję, a dziecko zyskuję doskonałą świadomość swojego ciała w przestrzeni.

Wszystkie sporty rakietowe, w tym rekreacyjny badminton pomaga dzieciom intensywnie rozwijać mięśnie, szczególnie ręki dominującej, którą najczęściej dziecko pisze. Bo, jak być może się domyślasz, nauka pisania to nie tylko chwyt długopisu palcami, również siła całego ramienia ma wpływ na to czy dziecko trzyma długopis z łatwością czy nie. Ale sporty rakietowe wpływają wspaniale na wzmacnianie całego ciała. Podczas gry silnie pracują nogi, biodra i kręgosłup. Odbijanie lotki do przeciwnika wymaga stałej równowagi: dziecko przenosi ciężar ciała  z prawej do lewej nogi, podskakuje i ląduje na każdej nodze na przemian. A równowaga ciała równa się dobra koncentracja na zadaniach umysłowych! Również dzięki sportom rakietowym dziecko musi cały czas śledzić i analizować trajektorię lotki,, co jest nieustannym wyzwaniem dla jego oczu. Ale ten wysiłek się opłaca. Dziecko grając dużo zyskuje coraz lepszą orientację w przestrzeni oraz ostrość widzenia z daleka i bliska.

Korzyści

Warto pamiętać, że według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko w wieku 5-17 lat potrzebuje minimum 60 minut różnorodnego wysiłku dziennie. Ponadto 5 razy w tygodniu powinno wykonywać przez pół godziny bardziej intensywny wysiłek, po którym pojawi się uczucie zmęczenia.

Natomiast międzynarodowe badania pokazują, iż zbyt niski poziom aktywności fizycznej u dzieci w stosunku do potrzeb występuję w niemal każdym bogatym lub rozwijającym się kraju.

A aktywność fizyczna jest kluczowa jeśli chodzi o rozwój poznawczy dzieci i młodzieży. Ma wpływ na szybkość przetwarzania informacji, rozwój mowy, koncentrację i zapamiętywanie. Gdy Twoje dziecko będzie aktywne fizycznie będzie lepiej radziło sobie w grupie, będzie wykazywało się większą cierpliwością, lepiej poradzi sobie z porażkami. Dzieci uprawiające sport są wytrwałe, a co najważniejsze mają  umiejętność odraczania nagród. A to cecha, która jest decydująca w osiąganiu długofalowych celów w życiu!