Kilka słów o wytrwałości

Nigdy nie zapomnę sytuacji, gdy pewni młodzi rodzice obiecali dziecku, że jeśli będzie ładnie pracowało podczas terapii korygującej problemy z czytaniem, którą prowadziłam – w nagrodę otrzyma quada.
Znacie to z własnego życia? Gdy odrobisz wszystkie lekcje – pójdziemy na McDonalda. Gdy będziesz sprzątać w pokoju przez miesiąc – kupię ci komputer. Gdy zdasz maturę, kupimy ci samochód.
Nagrody to jedne z największych zabójców motywacji wewnętrznej.

Ta strategia prowadzi do tego, iż dziecko zaczyna podejmować działania tylko, albo przede wszystkim dla nagrody. Przypomina to pracę wyłącznie dla pieniędzy. Kłopot z tą strategią jest następujący: uczymy dziecko, że każdy wysiłek zakończy się nagrodą. Jest to nieprawdziwa idea, która nie ma przełożenia ani na naukę w szkole, ani na żadne poważniejsze działanie, którego się podejmujemy. Wysiłek jest ważny sam w sobie, bo hartujemy silną wolę, uczymy się wytrwałości, odporności psychicznej i pokonywania trudności. Mózg się rozwija i stajemy się mądrzejsi. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które borykają się z trudnościami edukacyjnymi i podejmują działania aby je pokonać.

Polecam Wam fenomenalny wykład Carol Dweck – psycholog, badającej od wielu lat zagadnienie motywacji u uczniów, jak również jej książki o tej tematyce (w szczególności „Nową psychologię sukcesu”), w których opisuje swoje badania nad wytrwałością oraz podpowiada, jak ją umiejętnie u dzieci rozwijać.